• تماس با ما: 01152221462
  • Info@hcch.ir

هاری

علائم بالینی:

شروع هاری اغلب با یک احساس اولیه هراس،سردرد،تب،کوفتگی عضلات و تغییرات حسی نامشخص اغلب در محل گزش حیوان همراه است.تحریک پذیری و ترس از فضای باز علائم شایعی هستند.بیماری با بی حسی یا فلج عضلات پیشرفت می کند.اسپاسسم عضلات حلق منجر به ترس از آب می شود.دلیریوم و تشنج نیز ممکن است دیده شود.بدون مداخله پزشکی ،سیر بیماری 6-2روز و گاهی بیشتر است. مرگ معمولا"به دلیل فلج عضلات تنفسی رخ می دهد.

تشخیص:

جدا کردن ویروس از مغز یا بزاق و یا پوست ناحیه گردن و یا مشاهده اجسام نگری در سلول های عصبی مغز.

تعاریف:

مورد مشکوک: وجود علائم کلینیکی سازگار با بیماری.

مورد محتمل:بروز علائم بالینی آنسفالومیلیت (ترشح بزاق ،سردرد ،ترس از نور،ترس از آب و ...)با توجه به سابقه اپیدمیولوژیکی (تماس با بزاق حیوان و یا گزش و یا پیوند عضو).

مورد قطعی:وجود علائم مرحله مشکوک همراه با تشخیص قطعی آزمایشگاهی

اقدامات مورد نیاز:

الف:درمانی:

*مشخصات و نشانی کامل کلیه موارد گاز گرفتگی و حتی چنگ زدگی حیوان باید به صورت فوری طی تماس تلفنی به ستاد مرکز بهداشت شهرستان گزارش شوند.

*درمان پیشگیری از هاری برای تمام موارد باید انجام شود. این درمان شامل موارد زیر است:

- زدودن و خارج کردن ویروس هاری از محل زخم با شستشو با آب و صابون و حتی با استفاده از برس به مدت 20-15دقیقه

- خارج کردن کف صابون از لابه لای زخم با فشار آب

- قطع یا برداشت کامل قسمت های نکروزه

- ضد عفونی کردن محل جراحت با الکل 70-40درجه یا بتادین 1%و یا سایر مواد ضد عفونی کننده

- نبستن و بخیه نزدن محل زخم (تنها استثنا در مورد شریان های خونریزی دهنده است که در این شرایط باید حتما"مقداری سرم ضد هاری پس از بخیه زدن شریان در محل زخم پاشیده شود).

*تزریق واکسن هاری :محل تزریق واکسن در بالغین عضله دلتوئید در اطفال زیر 2 سال فوقانی جانبی ران است.تعداد دفعات تزریق واکسن 5 بار در روزهای: صفر، 28،14،7،3 است.عوارض نادر واکسن شامل سرخی و تورم در محل تزریق ،تورم غدد لنفاوی لوکال ،سردرد ،سرگیجه ،تهوع ،درد عضلانی ،خارش و کهیر است. آنسفالیت ناشی از واکسن نادر است و 4-1 هفته پس از واکسیناسیون  دیده می شود.

*تزریق سرم هاری :بر اساس توصیه سازمان جهانی بهداشت فقط برای مواردی که از زخم خون جاری شده باشد و یا خراش های سر و صورت ،تجویز می شود.دوز مصرفی سرم ضد هاری 20 واحد به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است که نیمی از آن به صورت عضلانی و نیمی دیگر در داخل و اطراف زخم تزریق می شود . عوارض نا خواسته سرم شامل شوک آنافیلاکتیک ،التهاب عصبی عروقی و به ندرت عوارض کلیوی است.گاهی درد مختصر و افزایش درجه حرارت دیده می شود.سرم ضد هاری که در حال حاضر استفاده می شود.

*تزریق سرم و واکسن ضد کزاز (ثلاث یا توام )به شرح زیر است:

اگر واکسیناسیون قبلی کامل است باید یک دوز واکسن یادآور تزریق شود.

اگر فرد قبلا"واکسینه شده است باید سرم ضد کزاز و یک نوبت واکسن دریافت کند و سپس مطابق دستورالعمل ایمن سازی واکسیناسیون ادامه یابد.

*تجویز آنتی بیوتیکمناسب با نظر پزشک و به مدت 10-7 روز برای پیشگیری از عفونت ثانویه لازم است.

*تحت نظر قرار دادن حیوان مهاجم در صورتی که حیوان مهاجم (فقط سگ و گربه )در دسترس باشد،ضمن شستشو،تزریق سرم و واکسیناسیون باید 10 روز حیوان را بسته و تحت مراقبت قرار داد.اگر در طی این مدت علائم ظاهر نشده و حیوان تلف نشود،واکسیناسیون روزهای 14 و 28 لازم نیست و تزریق 3نوبت واکسن در روزهای صفر،3و 7 برای حیوان گزیده کافی است.

*بررسی موارد تماس و جستجوی منشا اولیه بیماری :باید حیوان مهاجم و سایر افرادی که ممکن است مورد گزش قرار گرفته باشند را جستجو کرد.در صورت امکان باید سر حیوان کشته شده یا نمونه بافت مغز که توسط دامپزشکی با کیت های مخصوص جدا شده است،برای انستیتو پاستور ارسال شود.

*اقدامات لازم برای افراد مشکوک به هاری و سایر افراد در تماس با بیمار:استفاده از وسایل حفاظتی شامل دستکش ،ماسک ،گان ،عینک و ... برای کارکنان بیمارستان ،ملاقات کنندگان و سایر افراد در تماس با بیمار الزامی است.

 

خواندن 1330 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

About The Author

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.